אגם קריבה (זימבווה) גן עדן חופשה נידון או בהמתנה?

למען האמת גן העדן לחופשה הזה נידון ולא נעשה בו שימוש בחמש השנים האחרונות פלוס. הייתי שם בספטמבר 2004 וכמה שקט היה, וזה היה נהדר עבורנו, אבל לא עבור הכלכלה המקומית וזימבבואה. האם אתה יכול לדמיין להיות בלב השממה האפריקאית, רק מרחב ענק של מים, הרים והידיעה שעל החוף יש באמת חיות בר באופן טבעי? עבורי, אגם קריבה הוא הבית של “סירת הבית”. מאז שהייתי בשנות העשרה שלי שמעתי על הסירות האלה. חג צף על מרחב מים ענק. מה שלא ידעתי הוא גודלם של המלונות הצפים הללו ועד כמה גדול אגם קריבה באמת. ברוב המכריע של נמלי הקריאה שלנו כל מה שאתה יכול לראות באופק הוא מים.

נחיתה בשדה התעופה של הררה דומה מאוד להגיע לכל שדה תעופה בעולם השלישי. לא יותר מדי שונה בימינו מהעולם הראשון מלבד היותו הרבה יותר קטן. הנסיעה, בשיירה לקריבה הייתה די מרגשת בגלל הידע על המהומה בארץ ולא ידעתי למה לצפות, למרות שאכן היו איתנו כמה מקומיים והם הבטיחו לנו שיהיה בסדר. איזה שינוי אמנם היה בזימבבואה שבע שנים קודם לכן, ההידרדרות עשתה את שלה. רוב תחנות השירות סגורות, מגודרות ונעולות- ממתינות לדלק. נסיעה דרך הכפר, חוות שוממות, אסמים עם קונכיות בלבד, העצים והקירוי שנאספו ליצירת בתים מאולתרים (צריפים). פעם ארץ חקלאית משגשגת, הפכה כעת לאומה מייצרת שקיעה. הנסיעה לקריבה אורכת כ-5 שעות. שלוש שעות פלוס מתוך הררה נכנסים לפארק הלאומי. וואו – אין גדרות והמשחק בשפע.

לפנות מהכביש הראשי, אחרת אתה מסיים בזמביה, זה באמת מדהים. אל תנהג מהר מדי כמו שאתה עכשיו באמת בטבע עם. ראינו בשפע פילים, ג’ירפות והרבה דולרים. כמו כן, הנוף ציורי, מתפתל בין גבעות ומעברי הרים, נופים שטוחים עם הבושוולד האפריקאי המפורסם ועדיין בידיעה שתהנה בעשרת הימים הקרובים בשייט מלא בסירות בית – גן עדן. הנהיגה דרך מעבר ההרים האחרון ולראות את המרחב העצום של אגם קריבה היא מרהיבה. לא האמנתי שזה כל כך עצום, גם מסביב לעיירה קריבה ולכיוון החומה הרים המשקיפים על המים. הנוף עוצר נשימה.

ציפיתי שהסירה תהיה קטנה, ישנה ורעועה. איזו הפתעה כשראיתי את זה ואת הצוות של ארבעה, מחכים עם משקאות קבלת הפנים. חם, חם מאוד. לסירת הבית יש קומה אחת בגובה המים ואחת למעלה. בקומה התחתונה נמצאים ארבע הבקתות, המטבח (המטבח) והמחסנים. בקומה העליונה יש אזור בידור עצום לחדר האוכל, כולו מתחת לגגון עם הצדדים פתוחים, הגשר שבו הקברניט נוהג בסירה ואז מלפנים בשטח הפתוח נמצאת בריכת הצלילה הזו. שתי סירות עדינות נגררות מאחורי הבית העצום הזה על המים המופעל על ידי מנוע דיזל ענק.

ברגע שכל המזוודות, האוכל והמשקאות הועלו, הקפטן שיייט אותנו אל מחוץ לנמל המיני. לא פעם שמעתי על אגם קריבה ועל מרחב המים העצום, עכשיו יושבים בבריכה בחזית הסירה, מתקררים עם בירה קרה כקרח, לא האמנתי לגודל האגם. שיטנו מהנמל אל המים הפתוחים והוא היה עצום. הנוף האפריקאי בצד זימבבואה מושלם לתמונה כשההרים יורדים בחדות לאגם מסביב לעיירה קאריבה ולכיוון החומה. דרומית לעיירה קריבה ההרים נמצאים יותר אחורה מהאגם ויורדים בהדרגה לכיוון ה-bushveld האפריקאי שבסופו של דבר החוף. שעה לאחר מכן ועדיין בבריכה מתרווחת עם בירות קרות לא רחוק מדי, אנו מוזהרים לשים הגנה מפני השמש האפריקאית הקשה והיא קשה. אנחנו שומעים צעקות התרגשות ושם על קו החוף נשמע ענק של פילים. קו החוף בצד זימבבואה נמצא במרחק של כקילומטר וחצי מאיתנו. כדי לראות אותם מקרוב אתה צריך את המשקפת. קו החוף של זמביה נמצא מעבר לאופק המים. זה נותן לך מושג כמה רחב האגם הזה באמת. אנחנו חוזרים לצל אזור הבילויים ונרגעים בכיסאות הנוח הרבים המוגנים מהשמש כעת על ידי הסוכך הענק. זו בטח אחת החופשות הכי מרגיעות שהייתי בהן. מושלם לסייסטה אחר הצהריים. אנחנו משייטים לנמל הראשון שלנו. נמלי הקריאה הם עצירות מרוחקות בשייט באיים קטנים או ביבשת בשמורת הטבע. אין עיירות או כפרים אלא רק חיות בר שמקבלות את פניך כלומר אין ציוויליזציה, אל תיקח את הטלפון הנייד שלך.

אחר הצהריים המאוחרים, בתוספת 4 שעות לתוך השייט אנו שומעים את המנועים מאטים ומבינים שהגענו ליעד. הקפטן מוביל בהדרגה את סירת הבית כמעט אל קו החוף והצוות קושר את הסירה בחבלי עגינה ארוכים. עכשיו אנחנו בעצם חונים על החוף. הקפטן מכבה את המנועים ויש שקט כמו שמעולם לא חווית. אז אתה מתחיל לשמוע את הטבע. ההיפופוטמים נובחים וכולנו מסתכלים, בטוח שיש משפחה של היפופוטמים. ספרתי שש. שתי הסירות הרך עמוסות בכיבוד, ציוד דיג וחטיפים. אנחנו בוחרים סירה ויוצאים לדרך. זהו גולת הכותרת של הטיול. מפרצים קטנים לאורך קו החוף יש בשפע אבל קברניטי הסירות הרכות, האחד הוא הקפטן של סירת הבית והשני הוא עוזרת הבית הראשית, מכירים את האזורים האלה כמו את כף היד, מכוונים אותנו למקומות הדייג הטובים ביותר.

כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, הדיג טוב (בעיקר דניס) מכיוון שאתם בטבע פראי שבו לא הרבה בני אדם מסתכנים. אנחנו שומרים את המלכוד הגדול יותר לארוחת ערב וחטיפים. הייתי קצת סקפטי לגבי אכילת דניס, אני מעדיף דגי מים מלוחים ומעולם לא אכלתי דניס מים מתוקים לפני כן. השמש מתחילה כעת לשקוע באופק מעל המים. אומרים לנו שאנחנו חייבים לחזור. אין כמו שייט אחר הצהריים מאוחר על המים עם ג’ין וטוניק מרגיע ושקיעה אפריקאית יפה. על סירת הבית אנחנו הולכים למקלחות. בחזרה על הסיפון העליון אנחנו מתקבלים עם משקה לפני הארוחה ובחושך מתנשא אנחנו משוחחים על אירועי היום. פתאום חושך והצוות מזמין אותנו לארוחת ערב. בנאדם הם יכולים לבשל. בשעה שמונה בערב כולם התחמקו ופרשו למיטה. רובנו ישנו על הסיפון בקומה העליונה על מזרונים בשטח הפתוח. האנשים המבוגרים ישנו בבקתות למטה.

בערך בארבע וחצי בבוקר, אתה מתעורר מתנועה למטה ומניחוח עשיר של קפה שהוכן. יש לך עשרים דקות לשטוף, למרוח כמויות נדיבות של קרם הגנה ולשתות קפה וצלילה לפני עוד מיזם דיג הרפתקני בסירות הענוגות. השמש זורחת עכשיו מעל ההרים, אתה יכול להרגיש את החום ואתה מבין ששאר היום הולך להיות לוהט. בין עשר לאחת עשרה בבוקר אנחנו חוזרים עם התפיסות שלנו ומשתוקקים לקצת אוכל. אנו מתקבלים בבראנץ’ מרהיב. בזמן שאנחנו נהנים מהבראנץ’ שלנו, הקפטן מתניע את המנועים ושאר הצוות מתיר את המעגנים של הסירה. הוא מתמרן החוצה מהמפרץ ויוצא בחזרה אל המרחב העצום של אגם קריבה. אנחנו בדרך לנמל הבא שלנו. אנחנו מסיימים בראנץ’ וחלקנו טובלים במהירות בבריכה ונרגעים בתנועה העדינה של סירת הבית המשייטת לאורך האגם. שאר השייט של היום נפרש בין סייסטות, לזהות את חיות הבר על קו החוף ומשחקי קלפים ולוח.

אנחנו מגיעים לנמל הבא עם נוף שונה לגמרי. גדול יותר אבל אנחנו מתקבלים עם משפחה של פילים. עכשיו פילים הם החיות האהובות עליי. מקרוב ובטבע כמו זה הוא אחד משיאי החג שלי. גם ההיפופוטמים נמצאים שם יחד עם המגוון הרחב של היקרים. השגרה זהה ליום הקודם עם הסירות והדייג. זה בשום פנים ואופן לא משעמם מכיוון שתמיד יש על מה להסתכל, מגוון רחב של ציפורים עם פילים שמופיעים מחוץ לשיח, עצים בכל מקום והיפופוטם מוזר בקרבת מקום במים. תנינים יש גם בשפע, אבל אלה ההיפופוטמים שאתה צריך לפקוח עליהם עין, מכיוון שהם יטעינו את הסירה שלך אם תתקרב אליהם מדי. אם הם עושים זאת, אתה בהחלט בסופו של דבר תהיה ארוחה עבור התנינים. אחרי עוד דיג אחר צהריים מוצלח מאוד יש לנו עוד שייט עם שקיעה חזרה לסירת הבית.

שאר הטיול די זהה ליום הראשון אבל כפי שאמרתי הוא תמיד משעשע ואף פעם לא משעמם. כל כך הרבה חיי פרא, אוויר צח והימים עפים. התבוננות בכוכבי ערב היא מדהימה, עם כוכבים נופלים ולוויינים נעים מסביב לשמיים. עם כל כך הרבה מאות קילומטרים בינך לבין העיר הקרובה ביותר אתה יכול לדמיין את כמות הכוכבים שאתה יכול לראות. לא ראינו את האריות אבל שמענו אותם שואגים ערב אחד או שניים. יום אחד לאחר השאגה יכולנו לראות את הנשרים מרחפים. המקומיים והצוות אמרו שהם מחכים שהאריות יסיימו את ה”הרג” שלהם כדי שיוכלו לעבור לגור אחריהם. הם כנראה היו בערך חמש מאות מטרים מאיתנו.

למרבה הצער, הגיע הזמן לחזור לעיר קריבה. חלק אמרו שעברו את החג שלהם וכעת הם צריכים לחזור לחיי היומיום שלהם. יכולתי להישאר יותר זמן. בדרך כלל הייתי ממליץ על חופשת הבית המדהימה הזו על אגם קריבה לכל אחד, אולם בהתחשב במצב המדינה של זימבבואה נכון לעכשיו זה לא-לא לצערי. מי יודע בעוד מעט דברים עשויים להשתנות לטובה וזה אכן יהפוך ליעד פופולרי מאוד?

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *