אנרגיה סולארית ואיכות הסביבה

אנרגיית השמש היא האור והחום הזוהר מהשמש. אנרגיה נגישה חופשית זו נרתמה על ידי בני אדם מאז ימי קדם תוך שימוש במגוון טכנולוגיות המתפתחות ללא הרף. עדיין כיום, נעשה שימוש רק בחלק אינסופי מאנרגיית השמש הזמינה. אנרגיה סולארית מספקת ייצור חשמל באמצעות מנועי חום או פוטו-וולטאים. יישומים סולאריים כוללים חימום וקירור חלל באמצעות ארכיטקטורה סולארית, מים ראויים לשתייה באמצעות זיקוק וחיטוי, תאורת יום, מים חמים, אנרגיה תרמית לבישול וחום תהליך בטמפרטורה גבוהה למטרות תעשייתיות.

אנרגיה המתקבלת מאנרגיה סולארית היא נקייה. אנרגיה נקייה מהשמש יכולה להחליף מקורות כוח המזהמים את הסביבה. הפליטות המועטות של גזי חממה או מזהמי אוויר הנוצרים על ידי טכנולוגיות אנרגיה סולארית מתרחשות בעיקר במהלך תהליך הייצור. תחנת כוח חשמלית תרמית סולארית בהספק של 100 מגה וואט, לאורך 20 שנות חייה, תמנע יותר מ-3 מיליון טונות של פליטת פחמן דו חמצני (CO2) בהשוואה לתחנות החשמל הנקיות ביותר המונעות בדלק מאובנים הקיימות כיום.

מדינות רבות באמצעות מספר מוסדות וסוכנויות לאומיות ובינלאומיות החלו לנקוט בפעולות להפחתת (או ביטול) פליטת המזהמים ולהשגת אספקת אנרגיה בת קיימא. אחת הדרכים להשיג זאת היא באמצעות שימוש באנרגיה סולארית ככל האפשר. זאת בהתאם להסכם שנחתם בדצמבר 1997 בוועידת קיוטו הבינלאומית לשינויי אקלים, שם עלתה רשימה של חמש עשרה הצעות קונקרטיות להפחתת פליטת גזי החממה העולמית. הרשימה כוללת, בין היתר, שימוש באנרגיה סולארית.

אנרגיה נחשבת לגורם מרכזי ביצירת עושר וגורם משמעותי בפיתוח כלכלי. חשיבותה של אנרגיה בפיתוח כלכלי מוכרת באופן אוניברסלי, ונתונים היסטוריים מאמתים שיש קשר חזק בין זמינות האנרגיה לפעילות כלכלית. עלייה בפעילות הכלכלית מגבירה גם את הבעיות הסביבתיות. העדויות ההולכות וגוברות לבעיות סביבתיות נובעות משילוב של מספר גורמים, שכן ההשפעה הסביבתית של פעילות אנושית גדלה באופן דרמטי. זאת בשל הגידול באוכלוסיית העולם, צריכת האנרגיה והפעילות התעשייתית.

היתרון החשוב ביותר של מערכות אנרגיה מתחדשת הוא ירידה בזיהום הסביבה, אנרגיה נקייה ללא פליטות או זיהום רעש, עלויות תפעול ותחזוקה נמוכות, פליטות מייצור ובנייה מתקזזות במהירות, מערכות אמינות, שימושיות ליישומים מחוברים לרשת ומרוחקים, מערכות מודולריות שניתן לבנות בכל גודל, ויצירת מקומות עבודה חדשים.

ההשפעה הסביבתית השלילית של מערכות אנרגיה סולארית כוללת עקירת קרקע וזיהום אוויר ומים אפשרי הנובע מייצור, פעולות תחזוקה רגילות והריסת המערכות. עם זאת, שימוש בקרקע אינו מהווה בעיה כאשר קולטים מותקנים על גג בניין, התחזוקה הנדרשת היא מינימלית והזיהום הנגרם מהריסה אינו גדול מהזיהום הנגרם מהריסת מערכת קונבנציונלית באותה הספק.

ניתן, אם כן, להסיק שמערכות אנרגיה סולארית ידידותיות יותר לסביבה ומציעות הגנה משמעותית על הסביבה. הפחתת זיהום גזי החממה היא היתרון העיקרי של ניצול אנרגיית השמש. לכן, יש להפעיל מערכות אנרגיה סולארית בכל הזדמנות אפשרית על מנת להשיג עתיד בר קיימא, ובכך ליישם את הסיסמה ”THINK GLOBALLY- ACT LOCALLY”.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *