רצועת התזמון, בעלת שמות שונים כגון “גל זיזים” ו”רצועת טיימינג”, מצויה במנועי רכב מסוימים. לרכבים ללא רצועת טיימינג יש שרשרת טיימינג שמבצעת את אותה פונקציה כמו רצועת טיימינג.

בחלק מדגמי המכוניות, רצועת התזמון מבטיחה את פעולת מערכת המחזור הראשית.

הודות למערכת התזמון התלת חלקית, נוזל קירור המנוע מופץ לכל עבר ומונע מהמנוע להתחמם יתר על המידה ולתפקוד לקוי בתנאי לחץ.

רצועות טיימינג מיוצרות בדרך כלל על ידי שילוב של חוטי פלדה, בד וגומי. חלק מהחגורות יכולות להשתמש בחומרים חזקים הרבה יותר כמו סיבי פחמן, קוולר וארמיד.

למה משמש אזור תזמון?

מערכת הזמן היא אחת ואי אפשר לחלק אותה. אם חלק כלשהו במערכת מתקלקל, יש להחליפו לחלוטין. המרכיבים המרכיבים את מערכת הזמן הם כדלקמן:

רצועת טיימינג שמעבירה תנועה בין הצירים כדור מתח המבטיח יישור נכון של הרצועה בין הצירים משאבת סחרור המאפשרת זרימת נוזל קירור מנוע בכל המערכת.

רצועת התזמון, אשר מונחת על גלגלי הארכובה וגל הזיזים במרווחים שנקבעו על ידי היצרן בהתאם ליצרן ודגם הרכב, היא החלק החשוב ביותר המבטיח את פעולת מערכת זו.

רצועת טיימינג פגומה או לא מותקנת במפעל תשבש את פעולת המערכת ותגרום לכישלון המנוע.

מתי כדאי להחליף את השבט?

כשמדובר בשינוי אזור הזמן, יש חשיבות לאורך השימוש והקילומטראז’ של המכונית.

בהתאם לשני המשתנים הללו, בהתאם ליצרן ודגם הרכב, מובן שהגיע הזמן להחליף את רצועת הטיימינג. בנוסף, גם אם אין נזק לחגורה או למערכת, יש להחליף את החגורה מטעמי בטיחות.

חיי השירות של רצועת הטיימינג הם לכל היותר 3 שנים והקילומטראז’ המרבי הוא 100 אלף. יש להחליף את רצועת הטיימינג לפני תקופה זו וחרוג מקילומטראז’. בהתאם ליצרן ולדגם של המכונית, תקופה זו עשויה להיות מעט קצרה יותר או מעט ארוכה יותר.

מה לעשות אם חגורת הבטיחות שבורה

כאשר אתה שומע פתאום רעשים מוזרים מהמנוע בזמן נסיעה, או אם אתה מבחין שעשן הפליטה כהה מהרגיל, תחילה משוך את המכונית ימינה.

אם תרים את מכסה המנוע ותסתכל, גם אם אתה לא מומחה, תבין שרצועת הטיימינג שבורה.

כאשר רצועת התזמון נשברת, תזמון השסתומים מופרע, השסתומים נשארים פתוחים, הם פוגעים בבוכנות, השסתומים מכופפים כאשר הבוכנות פוגעות, החלקים המחברים נלחצים והמנוע מפסיק לפתע ברעש חזק.

כאשר אתם חושדים ברצועת טיימינג שבורה, חשוב מאוד לעצור ולעצור את הרכב. במקרה כזה, יש צורך להזעיק עזרה בצד הדרך.

גם אם השירות קרוב למיקומך, אל תתניע את המכונית ותמתין לתמיכה. המשך הפעלת רכב עם רצועת טיימינג שבורה עלול לגרום לנזק קבוע למנוע.

כמו כן, שינוי אזורי זמן הוא משימה מסובכת. לא ניתן לעשות זאת ללא כלי שינוי מיוחדים, והשינוי משתנה מיישום ליישום. לכן, גם אם יש לכם ניסיון עם מכוניות, היעזרו באנשי מקצוע.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *