מהי מערכת קירור המנוע? איך זה עובד?

מנועי בעירה פנימית מתחממים מאוד בגלל הבעירה בצילינדרים ותנועת הבוכנות כתוצאה מבעירה זו. בלוק המנוע וראש הצילינדר יכולים להיחשף לטמפרטורות העולה על 2000 מעלות. כתוצאה מכך, למרות שחלקי המנוע עשויים מתכת, הם יכולים לעמוד בטמפרטורות מסוימות וצריך לקרר אותם.

מהי מערכת שמן מנוע? איך זה עובד?

איך לקרר את המנוע?

 • קירור רוח בזמן שהרכב בתנועה
 • קירור על ידי אפקט הפחתת החיכוך של שמן מנוע

תפקידו של שמן מנוע הוא להפחית את החיכוך בין החלקים במנוע הבאים במגע זה עם זה. כאשר החיכוך מצטמצם, ייצור החום מצטמצם. בנוסף, החום של החלקים הפועלים מועבר לשמן המנוע. כתוצאה מהפחתת החיכוך והעברת החום, הטמפרטורה יורדת. שמן מנוע חיוני, אבל הוא לא יכול לקרר את המנוע.

מהי מערכת שמן מנוע? איך זה עובד?

 • קירור באמצעות מערכת רדיאטור

עקב הנוזל שמסתובב בתעלות (המעיל) בבלוק המנוע ובראש הצילינדר מבלי לגעת בשמן המנוע, עובר חום המנוע, שהטמפרטורה שלו עולה, לנוזל זה. כתוצאה מהעברת חום זו, הטמפרטורה של חלקי המנוע יורדת. קירור בלתי אפשרי ללא מערכת רדיאטור. עם זאת, זה לא יכול לספק רק קירור מנוע. שמן המנוע ומערכת הרדיאטור מספקים קירור ביחד.

כמה סוגים של מערכות קירור יש?

למנוע יש בליטות מתכת הנקראות סנפירים המסייעות בקירור. כיום לא משתמשים בו במכוניות. הוא נמצא במטוסים מסוימים עם מנועי בעירה פנימית ובאופנועים קטנים. בעבר, הוא שימש בדגמי פולקסווגן חיפושית ובדגמי פורשה רבים (כגון פורשה 911 בין השנים 1964 ל-1998). בנוסף, לדגם האולטרה מיני פיאט 126 ביס הנמכר בארצנו מערכת קירור מסוג אוויר.

במקום אוויר, נוזל מסתובב בתעלות. כיום, לכל מנועי הרכב ולחלק ממנועי המטוסים והאופנועים יש מערכת קירור נוזלית. כמעט כל כלי הרכב הקרקעיים בהם אנו משתמשים על בסיס יומי הם בעלי מערכת קירור נוזלית.

מהם המרכיבים של מערכת קירור מנוע?

רדיאטור הוא למעשה מחליף חום. נוזל הקירור, הסופג את חום המנוע, נכנס לרדיאטור ובתוכו תעלות קפילריות, שם הוא מקורר ברוח ובמאוורר שלה ויוצא כדי לחזור לתעלות המנוע. תעלות נימיות נועדו להגדיל את שטח הפנים. לפיכך, הנוזל החם מתקרר הרבה יותר מהר.

הוא אחראי על זרימת נוזל הקירור בלחץ במערכת. לפיכך, הנוזל מסתובב מהר מאוד ונשלח לערוצי הקירור הדרושים.

מה זה טורבו? איך זה עובד?

הוא מודד את הטמפרטורה של המים החמים היוצאים מתעלות קירור המנוע. אם טמפרטורת נוזל הקירור גבוהה מהרמה הנדרשת, התרמוסטט מזהה זאת ומפעיל את מאוורר הרדיאטור, המספק קירור נוסף של הרדיאטור.

מהי צמיגות שמן מנוע?

 • מאוורר רדיאטור (פרופלור)

חום המנוע עם טמפרטורה מוגברת מועבר לנוזל זה. הנוזל עם טמפרטורה מוגברת מקורר ברדיאטור ואותו תהליך ממשיך ברציפות. שימוש רק במים בתור נוזל קירור הוא מסוכן. אם נעשה שימוש במים בלבד, תעלות המים יתכלו עם הזמן, מה שיפחית את המוליכות התרמית של המתכת ויצמצם את רוחב התעלה. בנוסף, בחורף, כאשר הטמפרטורה יורדת מתחת ל-0 מעלות, המים בתעלות הקירור קופאים ובשל התפשטות בלוק המנוע עלול להתפוצץ ולגרום להפסדים אדירים.

מה זה דיפרנציאל נעול ונעילת דיפרנציאל?

 • תעלות קירור (מעיל)

הודות לתעלות אלו בבלוק הצילינדר ובראש הצילינדר, לנוזל הקירור יש את היכולת להסתובב בחלקים החמים ביותר של המנוע. הודות לערוצים אלה, חום המנוע מועבר לנוזל הקירור.

כיצד פועלת מערכת מיזוג אוויר?

כיצד פועלת מערכת קירור המנוע?

 • מערכת קירור המנוע היא מערכת סגורה עם כמות מסוימת של נוזל.
 • נוזל הקירור במערכת מסתובב ברציפות הודות למשאבת הסחרור.
 • חום המנוע, שהטמפרטורה שלו עולה כתוצאה מההפעלה, מועבר לנוזל הקירור המסתובב בתעלות הקירור, ונוזל זה מתחמם.
 • הנוזל המחומם נשלח בלחץ לרדיאטור דרך משאבת המים.
 • הנוזל החם הנכנס לרדיאטור מקורר כאן ונשלח בחזרה לתעלות המנוע.
 • אם התרמוסטט מזהה טמפרטורה גבוהה, הוא מפעיל את מאוורר הרדיאטור ומספק קירור נוסף.

מה קורה אם נוזל קירור דולף לתוך תא הבעירה של המנוע?

אם האיטום בין בלוק הצילינדר לראש הצילינדר נכשל, נוזל הקירור בלחץ שמסתובב בתעלות הקירור דולף לתוך הצילינדרים, כלומר לתוך תא הבעירה. במהלך הבעירה, האוויר הנוזלי הזה מתערבב עם תערובת הדלק. בתהליך הבעירה הוא נחשף לחום גבוה ומתאדה ומשתחרר מגזי הפליטה. כתוצאה מכך ניתן לראות עשן לבן צפוף מהמפלט. כתוצאה ממצב מתמשך זה, נוזל הקירור מתרוקן במהירות. במקרה זה, יש להחליף את אטם המכסה.

הצבע הלבן של ההפרשה יכול להטעות. משתמשים רבים עשויים שלא לשים לב לכך או לחשוב שצבע זה מופיע עקב הירידה בטמפרטורה, במיוחד במזג אוויר קר. אם הוא מאוד דק ושקוף ונראה כמו אדי מים, זה לא מסוכן והוא זמני.

איזה צבע של עשן הפליטה מציין איזו בעיה במנוע?

אם אטם הראש פגום, נוזל קירור עלול לדלוף מהאטם הזה בין בלוק הצילינדר לראש הצילינדר.


תוכן עניינים קודםקרב מתוק בין אב ובנו ביום האב
תוכן העניינים הבאמחיר פיאט פולבק הוכרז


Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *