מהי צנטריפוגה? כיצד פועלת צנטריפוגה ומה היא עושה? סוגי מכשירי צנטריפוגה

class=”cf”>

אחד ממכשירי המעבדה הוא צנטריפוגה המופעלת על ידי מנוע חשמלי. זה עובד בכיוון מעגלי עם ציר קבוע ומהירות סיבוב.

מהי צנטריפוגה?

צנטריפוגה משמשת להתייחסות למכשיר המשמש בסביבת מעבדה המפריד בין תערובות רפואיות הממוקמות בפנים על ידי סיבובן במהירויות גבוהות. ככל שמהירות הסיבוב של הכלי עולה, ככל שהתוספים נלקחים יותר, כך ההפרדה של התוספים מתרחשת מהר יותר. בשיטה זו, הנקראת כוח צנטריפוגלי, מסת העצם בצנטריפוגה וכמות הפגיעה באובייקט נמצאים באותו כיוון.

במילים אחרות, אם מסת החומר גדולה, טווח ההשפעה גדל בהתאם לגודל המסה. בתוך מכשיר הצנטריפוגה, המקום שבו התערובות תלויות נקראים אוכפי נדנדה, והצינורות מונחים אופקית במכשיר. בצנטריפוגות מסוימות, במקום מקטעים אופקיים, הם יכולים להיווצר כמיטות משופעות. הסיבה למצב זה היא שהמכשיר מנסה לשמור על זוויות הצינורות המונחים בו.

כיצד פועלת צנטריפוגה ומה היא עושה?

class=”cf”>

רמת העבודה של הצנטריפוגה מופעלת תחילה על ידי הצינורות הממוקמים בתוכה. כאשר מניחים צינורות מפוצלים במכשיר, תהליך זה נעשה באופן סימטרי כדי לספק כוח צנטריפטלי טוב יותר ותוצאות טובות יותר. לאחר מכן נקבע טווח המהירות של המכשיר והתהליך מתחיל בסופו. לאחר הפעלת המכונה, הצינורות בצנטריפוגה נמצאים במצב אנכי, אך עם הזמן, ככל שמהירות המכונה מתפתחת ועולה, צינורות התערובת מתחילים להתיישר אופקית. על מנת שהצנטריפוגה תעבוד בצורה חלקה ומלאה, המקום בו מוצב המכשיר חייב להיות שטוח. בנוסף, הצינורות המיוחדים הממוקמים בצנטריפוגה חייבים להיות מאוזנים באותה מידה.

סוגי מכשירי צנטריפוגה

למכשירים צנטריפוגליים מספר עקרונות הפעלה שונים בהתאם לתחום השימוש. צנטריפוגות מקוררות, סוג של מכשיר צנטריפוגה, משמשות בדרך כלל להפרדת תאים חיים וחלבונים. צנטריפוגות ספסל מייצגות התקני ספסל קטנים המכסים תחום נושא רחב ויכולים להניב תוצאות בתחום המחקר הרצוי. צנטריפוגות קליניות משמשות להפרדת נוזלי גוף; מיקרוצנטריפוגות עדיפות בסביבת המעבדה. לבסוף, צנטריפוגות ואקום הן דוגמה למכשיר רב תכליתי המשמש להפרדה, ניתוח או ריכוז דגימות מעבדה.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *