מכוניות חשמליות הולכות לשלוט בכביש

דלקים מאובנים הם משאב מוגבל שבסופו של דבר ייגמר. זו עובדה, אבל יש צעדים להחלפת דלק מאובנים במוצרים סינתטיים העשויים מחומר אורגני, כמו תירס ואצות. מה שמעורר את הפרץ במחקר דלקים אלטרנטיביים הוא המחיר הגבוה של דלקים מאובנים, והצורך בחלופות נקיות יותר. בעצם, עכשיו הגיוני מבחינה פיננסית לפתח אלטרנטיבות. זוהי אותה מוטיבציה למחקר ופיתוח של כלי רכב היברידיים וחשמליים מלאים.

מכוניות חשמליות עושות את ההשפעה הגדולה ביותר על הפחתת הביקוש לדלקים מאובנים, ובו בזמן מועילות יותר לסביבה.

שיהיה ברור, ההגדרה של מכונית חשמלית היא רכב המונע על ידי מנוע חשמלי אחד או יותר, תוך שימוש באנרגיה חשמלית המאוחסנת בסוג כלשהו של התקן אחסון אנרגיה, כגון סוללה. מכונית חשמלית עם מנועים חשמליים וגם עם מנוע בעירה היא היברידית, ואינה מסווגת כרכב חשמלי.

המכונית החשמלית האמיתית הראשונה בעולם נבנתה בשנת 1888 על ידי היצרן הגרמני, Flocken Elektrowagen. מכוניות חשמליות היו פופולריות בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. התקדמות טכנולוגית במנועי בעירה פנימית, יחד עם ייצור המוני של כלי רכב עם מנועי בעירה פנימית, שהפכו אותם ליקרים פחות הביאו לירידה בכלי רכב חשמליים. במהלך משברי הדלק של שנות ה-70 וה-80 העניין במכוניות חשמליות ראה עלייה מחודשת, אך הוא היה קצר מועד. המכוניות החשמליות של שנות ה-70 וה-80 היו יקרות, הסוללות ענקיות ואיטיות לטעינה, וגם בטעינה מלאה המרחק שיכלו לנסוע היה מוגבל. עם כל כך הרבה נגדם, המכוניות החשמליות המוקדמות הללו מעולם לא נכנסו לייצור המוני. עם זאת, מאז 2008, ייצור כלי רכב חשמליים בא לידי ביטוי עם התקדמות בטכנולוגיית הסוללות ומנועים חשמליים קטנים, קלים ויעילים יותר. עם העלייה במחירי הנפט הגולמי, והצורך להפחית את פליטת גזי החממה המוכר בציבור, ב-5 השנים האחרונות המכירות של מכוניות חשמליות גדלו משנה לשנה.

היתרונות של מכוניות חשמליות על פני מכוניות עם מנועי בעירה פנימית הם הפחתה משמעותית בזיהום האוויר מכיוון שמכוניות המונעות על ידי מנוע חשמלי אינן פולטות מזהמי צנרת. הפחתת גזי החממה מפחיתה את קצב הידלדלות שכבת האוזון, ומאטה את ההתחממות הגלובלית. פחות צריכה כוללת של דלקים מאובנים מפחיתה גם את התלות בנפט זר, מה שבתורו מפחית את החששות לגבי מחירי הנפט והפרעות באספקה.

מכוניות חשמליות עדיין עומדות בפני מכשולים. המכשולים השולטים הם עלות הרכישה הגבוהה יותר, היעדר תשתית טעינה וחשש של הנהגים שמא הסוללות נגמרות לפני שהם מגיעים ליעדם. עם זאת, החסרונות הללו מטופלים במהירות. תחנות שירות רבות, והרבה מאוד ערים, מתקינות מתקני טעינה. מתקני טעינה נוספים יחסלו את “חרדת הטווח”, החשש שמא הסוללות יגמרו לפני ההגעה ליעד. כל הטכנולוגיה החדשה עולה ביוקר כאשר היא מוצגת לראשונה, אך ככל שהביקוש עולה, ואחריו הייצור, מחירי הרכישה יורדים. כבר עכשיו הפער בין מכוניות חשמליות לכלי רכב המונעים בדלק מאובנים הולך ונסגר.

המובילה במכירות מכוניות חשמליות ב-2012 הייתה יפן עם נתח שוק עולמי של 28%. אחריה הייתה ארצות הברית עם 26% מהשוק, אחריה סין עם 16%, ואז צרפת עם 11%, ונורבגיה עם 7%. רשימה של מכוניות נוסעים ורכבי שירות שמתאימים לכבישים מהירים הינם:

 1. מיצובישי I MiEV
 2. Chery QQ3 EV
 3. Chery JAC J3 EV
 4. Tazzari Zero
 5. ניסן ליף
 6. ניסאן סמארט
 7. Wheego Whip Life
 8. מיה אלקטריק
 9. וולוו C30 חשמלי
 10. BYD e6
 11. Bollore Bluecar
 12. רנו קנגו ZE
 13. רנו פלואנס ZE
 14. רנו זואי
 15. פורד פוקוס אלקטריק
 16. BMW Active E
 17. טסלה דגם S
 18. Honda Fit EV
 19. RAV4 EV
 20. מיצובישי Minicab MiEV
 21. Roewe E50
 22. Mahindra e2o
 23. שברולט ספארק EV
 24. פיאט 500e
 25. פולקסווגן e-Up!
 26. BMW i3

רשימה מרשימה, אבל עוד הרבה מכוניות חשמליות נמצאות בשלבי תכנון, והרבה מאוד מחקר ופיתוח מושקעים בכלי רכב מונעים חשמליים על ידי כל יצרניות הרכב. ככל שייצור הרכב החשמלי יגדל, המחירים יהיו ברי השוואה עם מנועי בעירה וכלי רכב היברידיים.

ככל שיותר רכבים חשמליים ייצאו לרחובות, הביקוש לדלקים מאובנים ודלקים סינתטיים חלופיים יואט, ויאריך את חיי מאגרי הנפט. זה חשוב כי למרות שכלי רכב שורפים הרבה מאוד שמן, ליצרני פלסטיק, חומרי סיכה וכו’ יש מעט חומרי גלם חלופיים שיכולים להחליף את הנפט. ללא נפט גולמי, המוצרים שמגדירים את אורח החיים ורמת החיים הנוכחיים שלנו ישתנו באופן דרסטי.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *